Zamiast lokaty

Zamiast lokatyFundusze inwestycyjne zyskują coraz większą popularność. Osoby decydujące się ulokować swoje oszczędności w banku coraz częściej sięgają po inne rozwiązania, które mogą im przynieść większe zyski. Zastępują więc tradycyjną lokatę jednym z rodzajów funduszy inwestycyjnych.

Dokonując takiego wyboru zazwyczaj kierują się wyższym oprocentowaniem niż w przypadku lokaty, a co za tym idzie fundusz inwestycyjny może generować większe korzyści. W końcu przecież o to chodzi osobom, które zamiast w domu trzymają pieniądze w bankach.

Dla kogo fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne to oferta nie tylko dla ludzi bogatych. W funduszu można ulokować nawet nieduże kwoty pieniędzy. Nie potrzebna jest też specjalistyczna wiedza taka jak u osób, które samodzielnie sprzedają i kupują instrumenty giełdowe. W przypadku funduszy inwestycyjnych, decyzje są podejmowane przez doświadczonych ekspertów, którzy wcześniej szczegółowo analizują potencjalne korzyści i stopień ryzyka.

Wszystko w rękach doradcy?

Fakt, że to nie my podejmujemy decyzje inwestycyjne, ale znający się na rzeczy doradca, wcale nie oznacza, że nie mamy żadnego wpływu na to co dzieje się z naszymi oszczędnościami. To do nas należy wybór najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom funduszu inwestycyjnego, a rodzajów jest wiele. Fundusze zrównoważone, rynku pieniężnego, obligacyjne, akcyjne, otwarte, zamknięte, stabilnego wzrostu, parasolowe – to tylko niektóre z funduszy, które proponują banki. To od nas zależy, w którym z nich zdecydujemy się zainwestować nasze pieniądze, a nie jest to wcale taka prosta decyzja. Fundusze różnią się między sobą między innymi stopniem ryzyka. Jeżeli nie dopuszczamy możliwości utraty części zainwestowanych środków, lepiej nie decydujmy się na fundusze akcyjne. Znacznie bezpieczniejsze są fundusze rynku pieniężnego (tu wahania są niewielkie), a zaraz po nich fundusze papierów dłużnych. Jeżeli jednak jesteśmy nastawieni na większy zysk, a przy tym akceptujemy pewne ryzyko, wybór funduszy akcyjnych będzie dobrą opcją.

Dodaj komentarz