Wszystko o OC. Ubezpieczenia komunikacyjne.

Stając się właścicielem samochodu, jednocześnie zmuszony jesteś do zawarcia umowy na ubezpieczenie OC. Komunikacyjne ubezpieczenie tego typu jest w Polsce obowiązkowe i jego brak oznacza konieczność płacenia wysokich kar. Co jeszcze musimy o nim wiedzieć?

[Czym jest ubezpieczenie OC?]

Ubezpieczenie komunikacyjne OC to obowiązkowe rodzaj ubezpieczenia, którego zakres jest regulowany przez ustawę. Ubezpieczenie działa przez 12 miesięcy 24 h/dobę, niezależnie od tego, kto prowadzi samochód. Samo ubezpieczenie należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji. Jeśli kupujemy samochód używany, najprawdopodobniej jest on już ubezpieczony. Upewnijmy się, że poprzedni właściciel przekazał nam polisę OC. Samo ubezpieczenie OC jest ochroną dla nas i ewentualnej poszkodowanej przez nas osoby. Kiedy spowodujemy wypadek, to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy wykupioną polisę jest zobowiązane do pokrycia wszelkich, spowodowanych przez nas szkód. Oznacza to, że osoba poszkodowana jest w tym momencie chroniona, gdyż nie musi liczyć na to, że z własnej woli wypłacimy stosowne odszkodowanie, ani tym bardziej spotykać się z nami na Sali sądowej.

[Kiedy OC nie działa?]

Zdarzają się jednak sytuacje, że mimo aktualnej polisy OC, te nie zadziała i towarzystwo ubezpieczeniowe, będzie domagać się od nas zwrotu pieniędzy, które zmuszone było wysłać osobie przez nas poszkodowanej. Stanie się tak, kiedy szkoda została przez nas spowodowana umyślnie lub byliśmy po spożyciu alkoholu, lub po użyciu środków odurzających. Zwrot odszkodowania nastąpi także, jeśli weszliśmy w posiadanie danego samochodu wskutek przestępstwa lub nasze prawo jazdy było nieważne. Nie wolno nam też zbiec z miejsca zdarzenia. Oczywiście w sytuacji, kiedy nie mam ważnego OC, to jesteśmy zmuszeni do pokrycia wszelkich szkód z własnej kieszeni. Dodatkowo w przypadku kontroli policji, która stwierdzi brak ubezpieczenia OC, nasz pojazd może zostać odholowany na parking strzeżony. Dostaniemy też karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dowiedz się więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Dodaj komentarz