Wady i zalety karty EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pozwala na uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii. Wyrobić może ją każdy, kto jest ubezpieczony. Karta EKUZ ma zarówno zalety, jak i wady. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy charakteryzujące Europejską  Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Karta wyrabiana jest bezpłatnie

To, że za wyrobienie karty nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty jest bez wątpienia jedną z jej największych zalet. Bezpłatne jest zarówno złożenie wniosku, jak i odebranie karty, która jest już gotowa. Trzeba jednak pamiętać, że prawo do niej mają tylko osoby objęte państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Brak limitów

Osoby korzystające z karty EKUZ nie muszą obawiać się górnych limitów leczenia, ponieważ ich nie ma. Karta zapewnia bezpłatną pomoc medyczną, której wymaga stan zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że w danym kraju mamy bezpłatny dostęp tylko do tych usług, które wynikają z obowiązujących tam regulacji prawnych. To właśnie z tego powodu karta EKUZ w wielu wypadkach okazuje się być niewystarczająca.

Przyczyna nie wpływa na dostęp do opieki medycznej

Nie ma znaczenia, czy do szpitala trafiamy z zapaleniem wyrostka, infekcją górnych dróg oddechowych czy zaostrzeniem choroby przewlekłej – karta EKUZ zawsze gwarantuje nam otrzymanie pomocy. Bez wątpienia jest to jej ogromna zaleta.

Nie gwarantuje pokrycia kosztów transportu medycznego

Jeżeli choroba będzie tak poważna, że niezbędny będzie transport medyczny do Polski, karta EKUZ nie pokryje wydatków z tym związanych. Bardzo często podkreśla się, że jest to jej największa wada. Trzeba bowiem pamiętać, że w takim przypadku szansą na uniknięcie płacenia naprawdę wysokich rachunków jest wykupiona polisa turystyczna.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma wiele zalet. Nie oznacza to jednak, że pozbawiona jest wad. Dlatego decydując się na wyjazd poza Polskę, warto zdecydować się na wykupienie polisy turystycznej w firmie ubezpieczeniowej.