W jakich sytuacjach ubezpieczenie assistance zawodzi?

Czy ubezpieczenie assistance obejmuje najczęstsze awarie samochodowe? Okazuje się, że nie zawsze! Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem warto abyś przygotował się na przykre niespodzianki, które przy odrobinie wiedzy będziesz mógł uniknąć.

Wybierając ubezpieczenie samochodu koniecznie musisz sprawdzić, jakie przewiduje ono wykluczenia z umowy. Wcale nie zalicza się ich do sytuacji ekstremalnych a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wyjątkowo duże.

Holowanie i samochód zastępczy

Obietnice w assistance dotyczą holowania czy samochodu zastępczego nie zawsze jest oczywista, a umowy zawierają wiele kruczków. Trzeba wspomnieć, że jest ich w zasadzie bardzo dużo i dotyczą częstych awarii samochodowych. Natomiast w razie stłuczki ochrona assistance zazwyczaj jest gwarantowana. Są jednak przypadki, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci ani grosza. Przykładem jest sytuacja, w której to kolizja będzie mieć miejsce na drodze nieutwardzonej. Warto też zwrócić uwagę na zapis, czy w razie stłuczki ubezpieczyciel zadba o transport twojego bagażu z miejsca kolizji lub zapewni pomoc prawną. Podobna sprawa wymaga sprawdzenia wobec czego nie możemy o niej w żadnym wypadku zapominać.

Kradzież to kolejny przypadek na wypadek, którego warto jest się zabezpieczyć. Jesteś zdania, że nikt nie ukradnie Twojego samochodu? Badania pokazują, że policja każdego roku wszczyna aż kilkanaście tysięcy postępowań w tej sprawie.

Zakres terytorialny ubezpieczenia

Posiadając wyłącznie ubezpieczenie ac może okazać się, że jego ochrona jest niewystarczająca. Często w umowach jest określany zakres terytorialny ubezpieczenia. Jeżeli więc kradzież spotka nas poza granicami kraju może okazać się, że nie mamy żadnych podstaw do żądania wypłaty odszkodowania – chyba, że ogólne warunki umowy z ubezpieczycielem mówią inaczej. W sytuacji, w której to często podróżujesz poza granice kraju własnym samochodem warto jest zadbać o to, aby Twoje ubezpieczenie ac to uwzględniało. Będziesz odpowiednio zabezpieczony na wypadek sytuacji, która może przynieść ze sobą opłakane skutki.

Tylko w samym 2013 roku policja wszczęła 15 465 postępowań w sprawie kradzieży samochodu. Najczęściej kradzionym samochodem jest Volkswagen Golf. Skradziono aż 991 samochodów tej marki. Z kolei na drugim miejscu był Volkswagen Passat – skradziono  681 takich pojazdów. Wymagane jest więc dokładne sprawdzenie warunków umowy, aby w ten sposób uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.