Uprawianie sportów ekstremalnych a ubezpieczenie na życie

Uprawianie sportów ekstremalnych a ubezpieczenie na życieKupowanie ubezpieczenia na życie staje się coraz bardziej popularne. Popularność ta wynika z chęci zabezpieczenia osób bliskich, ale także samej osoby ubezpieczonej. Czy jednak osoby, które uprawiają sporty uważane za ryzykowne, a wręcz nawet za ekstremalne mają szansę na wykupienie polisy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe podejmują decyzję o sprzedaży polisy na życie danej osobie dokonując wcześniej oceny ryzyka, które poniosą w związku ze sprzedażą ubezpieczenia. Jak łatwo się domyśleć, uprawianie sportów ekstremalnych bardzo podnosi to ryzyko. Dlatego nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe jest skłonne je ponieść.

Jakie sporty uważane są przez ubezpieczycieli za ekstremalne?

Nie ma tutaj pełnej zgodności pomiędzy poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jednak w zdecydowanej większości z nich za sporty ekstremalne zostały uznane:

    • jazda na nartach poza wytyczonymi szlakami;

    • szybownictwo;

    • speleologia;

    • skoki spadochronowe;

    • nurkowanie ze sprzętem specjalistycznym.

Jaka jest pełna lista sportów, które ubezpieczyciel uznał za ekstremalne dowiemy się z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Osoby, które prowadzą tego typu aktywność, powinny dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

Praktyki stosowane przez ubezpieczycieli

Osoby uprawiające sporty ekstremalne muszą liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa nie zdecyduje się na sprzedaż polisy. Jednak nie jest to stała praktyka wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Wśród działających na rynku ubezpieczycieli są i takie, które nie odmawiają sprzedaży polisy na życie osobom, które uprawiają sporty ekstremalne. Jednak w odniesieniu do takich osób decydują się na zastosowanie zwyżki składki. Czasem zwyżka ta jest dość znaczna. Zwyżka składki ma zrekompensować ryzyko, które wiąże się ze sprzedażą ubezpieczenia amatorom sportów ekstremalnych.

Obawy związane z odmową ubezpieczyciela mogą skłaniać niektóre osoby do zatajanie faktu, że uprawiają sport ekstremalny. Jest to jednak ryzykowane, może dojść do wypadku lub nawet śmierci w czasie ich uprawiania. Zatajenie informacji sprawi odmowę wypłaty odszkodowania.

Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *