Ubezpieczenie Zielona Karta. Kiedy jest potrzebne?

Ubezpieczenie Zielona Karta. Kiedy jest potrzebne?Podróżując samochodem, musimy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. To jest niezbędne w razie wypadku, który może nam się przydarzyć w trakcie wyjazdu w sprawach służbowych czy na urlop. Ubezpieczenie nie tylko zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe, jeśli doszłoby do stłuczki czy innego losowego zdarzenia, ale też w wielu sytuacjach jest wymagane przez prawo.

Choć od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej, obywatelom polski do podróży po wielu krajach wystarczy zwykłe ubezpieczenie OC, to nie należy zapominać, że nie zawsze nam ono wystarczy – czasami istnieje konieczność wykupu tak zwanej Zielonej Karty. Kiedy jest ona wymagana i przed czym chroni?

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to rodzaj polisy ubezpieczeniowej dotyczącej odpowiedzialności cywilnej kierowcy lub posiadacza pojazdu samochodowego. Pokrywa koszty wyrządzone osobom trzecim, do których powstania doszło poza granicami Polski, w krajach, które należą do tak zwanego systemu Zielonej Karty – te wpisane są do dokumentu.

W razie wypadku koszty w ustalonym wcześniej limicie pokrywa ubezpieczyciel, a nie właściciel czy osoba kierująca autem. Umowa na ubezpieczenie Zielona Karta zawierane jest na okres od 15 dni do roku.

W jakich krajach wymagana jest Zielona Karta?

OC Zielona Karta to rodzaj ubezpieczenia wymagany podczas wjazdów do wielu krajów znajdujących się poza Unią Europejską. Od kiedy Polska znajduje się w UE, po krajach członkowskich możemy podróżować, mając wykupione zwykłe OC, jeśli jednak planujemy wyjazd gdzieś dalej, będziemy musieli wykupić ubezpieczenie Zielona Karta. To wymagane jest między innymi w Albanii, Białorusi, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Serbii, Tunezji i na Ukrainie. Planując wyjazd poza Unię Europejską, warto więc zorientować się w zapisach prawnych dotyczących państwa, do którego się wybieramy. Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe ubezpieczenie w bardzo atrakcyjnej cenie, sprzedając je w pakiecie OC Zielona Karta, dzięki czemu mamy szansę sporo oszczędzić.

Zobacz ofertę Gothaer: https://www.gothaer.pl/pl-dla-ciebie-produkt/58319/samochod/ubezpieczenie-oc-zielona-karta

Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *