Ubezpieczenie turystyczne w przypadku miłośników sportów wodnych

Większość z nas w czasie urlopu decyduje się na większą aktywność niż tylko leżenie na plaży. W przypadku osób wyjeżdżających na urlop latem nie brakuje tych, którzy uwielbiają rozmaite sporty wodne. Pojawia się jednak pytanie co w sytuacji, kiedy osoby te chcą wykupić ubezpieczenie turystyczne: czy w ich przypadku jest to w ogóle możliwe? Jak towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do tego rodzaju aktywności?

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą tak samo do tematyki sportów wodnych. Niektóre sporty przez wszystkie działające w Polsce agencje ubezpieczeniowe traktowane są jako te związane ze zwiększonym ryzykiem, w przypadku innych zdania towarzystw ubezpieczeniowych są podzielone. To, jak traktowany jest dany rodzaj sportu wpływa na to, czy towarzystwo zdecyduje się na zastosowanie zwyżki, która zawsze ma miejsce wtedy, kiedy jakiś rodzaj aktywności fizycznej uważany jest za ryzykowny. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy wato zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwoli to wybrać tę najbardziej korzystną.

Kajakarstwo

To jeden z tych sportów, co do którego towarzystwa ubezpieczeniowe nie są zgodne. Jedne traktują kajakarstwo jako sport całkowicie rekreacyjny i nie mający związku z jakimkolwiek zwiększonym poziomem ryzyka. W przypadku innych stosowana jest zwyżka, ale nie jest ona zbyt wysoka. Jeśli jednak ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że jest to sport wysokiego ryzyka (a takie sytuacje mają miejsce), zastosuje naprawdę wysoką zwyżkę.

Pływanie

Tutaj raczej trudno doszukiwać się rozbieżności. Dla chyba wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych pływanie to sport rekreacyjny, który nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. W związku z tym w przypadku miłośników pływania zwyżka nie jest stosowana. Jest to typowa praktyka na terenie naszego kraju.

Nurkowanie

Tutaj wiele zależy od tego, czy nurkujemy ze sprzętem czy bez niego. W pierwszym przypadku możemy być niemalże pewni, że towarzystwo zdecyduje się zastosować niemałą zwyżkę.