Ubezpieczenia na życie: lepsze indywidualne czy grupowe?

Polisa na życie to dobra forma zabezpieczenia nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych. Decydując się na ubezpieczenie na życie, wybrać trzeba jedną z dwóch dostępnych opcji: ubezpieczenie indywidualne bądź grupowe. Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje wady i zalety. Spróbujemy nieco je przybliżyć, co z pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję.

Zakres ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia indywidualnego ochroną objęta jest wyłącznie osoba ubezpieczona. Świadczenie wypłacane jest w przypadku pobytu w szpitalu, ciężkiej choroby, utraty pracy, inwalidztwa, powstania uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie indywidualne zapewnia również świadczenie w przypadku zgonu osoby ubezpieczonej. Wówczas jednak polisę wypłaca się nie osobie ubezpieczonej, a tej, która została w polisie uposażona. Ubezpieczenia grupowe chronią nie tylko ubezpieczonego, ale również jego dzieci oraz żonę/męża. Świadczenie wypłacanie jest wtedy w przypadku przyjścia na świat dziecka, choroby dziecka, śmierci męża/żony. Jeśli dojdzie do zgonu jednego bądź obojga rodziców, polisa zostanie wypłacona dziecku. Wielu agentów ubezpieczeniowych namawia osoby mające rodzinę na skorzystanie właśnie z polis grupowych.

Możliwość negocjacji

Wybierając polisę indywidualną, mamy możliwość negocjacji z ubezpieczycielem. Polisa może bowiem zawsze zostać dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Oczywiście często dodatkowe zapisy korzystne dla osoby ubezpieczającej się związane są z zastosowaniem tak zwanej zwyżki przez ubezpieczyciela. W przypadku polis grupowych musimy zaakceptować zaproponowane nam warunki. Nie ma tu miejsca na nawet najmniejsze negocjowanie warunków.

Rodzina

Osoby chcące wykupić polisę na życie powinny uwzględnić swoją indywidualną sytuację rodzinną. Polisę grupową zaleca się przede wszystkim osobom mającym małżonka i dzieci. Single mogą śmiało wybierać polisę indywidualną.

Zanim podpiszemy umowę zapewniającą nam ubezpieczenie na życie, warto dokładnie zapoznać się z wadami i zaletami ubezpieczeń grupowych i indywidualnych. Pozwoli to na dobranie polisy maksymalnie dopasowanej do swoich oczekiwań.

Sprawdź również: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-na-zycie

Dodaj komentarz