Pompy ciepła: co warto o nich wiedzieć?

Wysokie koszty ogrzewania domu to problem, który dotyka większość właścicieli domów jednorodzinnych. Rosnące ceny węgla, oleju opałowego i gazu przełożyły się na poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania. Już kilka lat temu na rynku pojawiły się pompy ciepła. Co to za urządzenia?

Skąd pochodzi energia dla pomp ciepła?

Energia, która emituje słońce jest magazynowana w zewnętrznym powietrzu, gruncie i wodach gruntowych. To z tych miejsc pompa ciepła może czerpać ciepło do ogrzewania. Wody gruntowe, powietrze i grunt określane są mianem dolnego źródła ciepła. Jest ono przekazywane do instalacji grzewczej. O tym, jakie dolne źródło ciepła wybierzemy wpływa kilka czynników: wielkość działki, strefa klimatyczna, w której znajduje się nasz dom, poziom wód gruntowych, możliwości finansowe.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne są dzisiaj:

  • gruntowe pompy ciepła. Mogą pobierać ciepło za pomocą pionowych odwiertów lub z poziomego kolektora. Pierwsze sprawdzą się na małych działkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania kolektora poziomego. Są najczęściej wybieranym rodzajem pomp ciepła;
  • pompy powietrzne. Wybierane wyjątkowo często, gdyż są tanie w zakupie, a ich montaż jest najmniej problematyczny. Ich montaż nie wymaga wykonywania żadnych prac ziemnych;
  • pompy wodne. Są bardzo efektywne. Wymagają jednak wywiercenia dwóch studni głębinowych. O tym, czy można je zamontować decyduje nie tylko poziom wód gruntowych, ale także ich skład chemiczny. Jeśli zawartość wapnia i żelaza jest w nich bardzo wysoka, pompa wodna nie sprawdzi się. Pompy wodne są wybierane stosunkowo rzadko.

Zalety pomp ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem drogim w zakupie, ale bardzo tanim w eksploatacji. Są urządzeniami bardzo wygodnymi, nie wymagają żadnej obsługi. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ogrzewania domu gazem ziemnym. Są wybierane także przez te osoby, które nie chcą ogrzewać swoich domów kotłami węglowymi. Mogą służyć do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody.

Sprawdź również: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/

Dodaj komentarz