Polisa na życie a sporty o charakterze ekstremalnym

Polisa na życie a sporty o charakterze ekstremalnymKilka lat temu zapanowała w Polsce moda na uprawianie sportów ekstremalnych. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na wspinaczkę wysokogórską czy skoki ze spadochronem. Nieraz osoby te chcą wykupić polisę na życie, która ma zapewnić im wsparcie finansowe w przypadku wypadku lub zabezpieczyć ich bliskich, kiedy poniosą śmierć. Jak do takiej nietypowej aktywności podchodzą jednak ubezpieczyciele?

Sporty ekstremalne postrzegane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako aktywność wysokiego ryzyka. Oznacza to, że muszą zadbać o odpowiednio wysoką składkę, która rekompensować będzie ewentualne straty. Stosowanie zwyżki w przypadku sportów ekstremalnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Tak postępuje zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych prowadzących swoją działalność na terenie naszego kraju.

Jakie sporty uważane są za ekstremalne?

Tutaj nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe są zgodne. Wskazać można dyscypliny, które przez większość ubezpieczycieli postrzegane są jako ekstremalne, ale także takie, których klasyfikacja bardzo się różni. Do tych zawsze uważanych za ekstremalne zalicza się:

  • skoki ze spadochronem;

  • wspinaczkę wysokogórską;

  • speleologię;

  • nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu;

  • szybownictwo;

  • jazda na nartach w miejscu, w którym nie są wytyczone trasy.

Dokładną listę sportów, które dane towarzystwo uważa za aktywność ekstremalną zawiera dokument o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) Każdy, kto uprawia sporty mogące uchodzić za ekstremalne powinien więc bardzo dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.

Co robi ubezpieczyciel?

W przypadku osób uprawiających sporty ekstremalne zawsze stosowana jest zwyżka. Oznacza to konieczność płacenia wyższej składki niż ta, którą płaca osoby stawiające na przykład na rekreacyjną jazdę na rowerze czy wędrówki po górskich szlakach. Takie postępowanie towarzystwa jest wynikiem rekompensowania sobie ryzyka, które ponosi, decydując się na ubezpieczenie osoby wybierającej tak ryzykowne firmy aktywności ruchowej.

Dodaj komentarz