O metodach leczenia migreny

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna. Na chwilę obecną lekarze nie dysponują lekami, które byłyby w stanie wyleczyć migrenę. Mają jednak do dyspozycji metody, które sprawią, że ataki będą mniej uciążliwe i rzadsze.

Leki bez recepty

Jest to grupa leków, po które osoby cierpiące na migrenę sięgają na własną rękę. Gdy atak bólu nie jest jeszcze zbyt silny, mogą okazać się skuteczne – tabletkę trzeba jednak zażyć od razu, gdy pojawią się pierwsze zwiastuny migreny. Gdy ból się dopiero zaczyna, należy przyjąć bezpieczną, maksymalną dawkę tabletki zawierającej kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub ibuprofen. Bezpiecznie można zażyć 1000 mg paracetamolu lub kwasu acetylosalicylowego albo 400 mg ibuprofenu. W przypadku, gdy zażyta pierwsza dawka nie okazała się skuteczna, nie można przyjmować kolejnej. To, że ból nie ustąpił świadczy o tym, że w naszym przypadku dana substancja czynna nie ma działania przeciwbólowego. Możemy w takiej sytuacji zażyć jeszcze lek, który zawiera więcej niż jedną substancję o działaniu przeciwbólowym.

Tryptany

Jeśli ból głowy jest silny i pulsujący, jeśli dokucza on tylko po jednej stronie głowy więcej niż 15 dni w miesiącu, musimy zgłosić się do neurologa. Trzeba to zrobić także wtedy, gdy nie pomagają nam tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty przyjmowane w bezpiecznych i zalecanych dawkach. Lekarze z reguły przepisują dzisiaj leki dostępne tylko na receptę z grupy tryptanów. Są to bardzo silnie działające leki, które u większość osób cierpiących na migrenę okazują się bardzo skuteczne. Ich zaletą jest także to, że likwidują także objawy, które towarzyszą migrenie: nudności, wymioty, światłowstręt. U wielu osób tryptany powodują jednak przykre skutki uboczne: zaburzenia widzenia, stany lękowe, nadmierną senność. Stosując tryptany nie można więc prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych. U osób, które nie mogą z różnych przyczyn stosować tryptanów, można zastosować akupunkturę albo serię zastrzyków z botoksu. W poradni bólu zabiegi akupunktury są bezpłatne, terapia botoksem nie jest refundowana.

Dodaj komentarz