O leczeniu łupieżu

Łupież nie jest groźną chorobą, ale jest to schorzenie raczej nieprzyjemne. Białe płatki, które sypią się z włosów wyglądają bardzo nieestetycznie. Pojawiają się na skutek bardzo intensywnego złuszczania się naskórka. Czy łupieżowi możemy zapobiec? Jak się go skutecznie pozbyć, gdy się pojawi?

Jakie są przyczyny łupieżu?

Do nadmiernego, intensywnego złuszczania się naskórka może dochodzić z bardzo różnych przyczyn. Na pewno przyczyną nie jest zbyt częste mycie włosów – z jednym wyjątkiem. Częste mycie włosów może stać się przyczyną łupieżu, jeśli będziemy używać kosmetyków, które nie będą odpowiadać potrzebom skóry głowy. Łupież pojawia się bowiem wtedy, gdy skóra głowy jest podrażniona i przesuszona. Stąd bardzo często łupież pojawia się zimą, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem. Przyczyną łupieżu może być również nadmierna ilość środków, których używamy do stylizacji włosów czy też częste zabiegi fryzjerskie: trwała albo farbowanie włosów.

Jak możemy pozbyć się łupieżu?

Jeśli białych płatków sypie się z głowy bardzo mało to znak, że skóra głowy tylko lekko się łuszczy. W takiej sytuacji powinien nam pomóc jeden z szamponów przeciwłupieżowych, których bardzo duży wybór znajdziemy w każdym sklepie z kosmetykami. Szampony te zawierają wyciągi roślinne oraz cynk, związki siarki i selen. Działają łagodnie, zwalczają łupież i dezynfekują skórą; można je stosować profilaktycznie. Jeśli jednak białych płatków sypie się coraz więcej to jest to sygnał, że szampon z drogerii musimy zamienić na taki, który zawiera silniej działające składniki. Takie lecznicze szampony dostaniemy w każdej aptece. Działają one silnie, można je więc stosować tylko przez czas określony przez ich producenta. W ich składzie jest na przykład ketokonazol. Lecznicze szampony dostępne są w opakowaniach różnej wielkości, także w bardzo wygodnych saszetkach, których zawartość wystarcza na jeden raz.

W walce z łupieżem bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Powinna być bogata w witaminy z grupy B.

Dodaj komentarz