O leczeniu grzybicy paznokci

Zakażenie grzybami może objąć paznokcie. Czasem choroba ta rozwija się tylko na jednym paznokciu, częściej jednak obejmuje kilka. Paznokcie zaatakowane przez grzybicę wymagają specjalistycznego leczenia oraz odpowiednich zabiegów higienicznych.

Grube i kruche paznokcie

Pierwszym objawem grzybicy paznokci są białe lub kremowe smugi. Po pewnym czasie paznokcie przybierają żółty kolor i stają się bardzo kruche; można mieć problem nawet z ich równym przycięciem. W przypadku, gdy choroba postępuj, płytka przybiera mocno ciemny kolor: może stać się ciemnoszara albo brązowa. Zaczyna się rozwarstwiać i łuszczyć. Staje się także duża grubsza niż przedtem.

Leczenie

Rozpoznanie grzybicy jest zazwyczaj proste, lekarz stawia diagnozę tylko po obejrzeniu stóp. Zdarza się jednak, że aby mieć całkowitą pewność, zleca wykonanie badania mykologiczne. Wynik badania ułatwia dobranie właściwych leków. W stadium początkowym wystarczające są specjalne lakiery, na przykład Lamisil. W przypadku, gdy choroba jest już mocno zaawansowana, samo leczenie miejscowe nie jest skuteczne. Zaawansowaną grzybicę paznokci można skutecznie wyleczyć tylko lekami doustnymi, które dostępne są wyłącznie na receptę. Kuracja doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi trwa kilka miesięcy – nie krócej jak 3 miesiące.

Co można zrobić samemu?

Właściwa higiena to bardzo ważny element leczenia grzybicy stóp. Po kąpieli musimy bardzo dokładnie osuszać stopy, w tym również przestrzeni między palcami. Zarówno w czasie terapii jak i po jej zakończeniu powinno się dbać o to, aby stopy się nie pociły. Warto więc stosować antygrzybiczne dezodoranty. Można również smarować stopy olejkiem laurowym lub z drzewa herbacianego. Oba mają zbliżone działanie: mają właściwości przeciwgrzybicze i odświeżające. Dwa razy w tygodniu moczymy stopy w naparze kory dębu lub szałwii. Pozbywamy się rajstop i skarpetek ze sztucznych włókien, buty oddajemy do zakładu, który zajmuje się ich odgrzybianiem. Paznokcie obcinamy prosto, a pilnik odkażamy spirytusem salicylowym.

Dodaj komentarz