Magazyny – budować czy wynajmować?

Na rynku nieruchomości każdy podmiot ma zawsze dwie opcje. Może albo zainwestować pokaźne środki w stworzenie własnych nieruchomości lub może skorzystać z nieruchomości posiadanych przez inne podmioty na rynku poprzez ich wynajmowanie. W przypadku nieruchomości magazynowych jest to wyjątkowo trudne do rozsądzenia zagadnienie, ponieważ nieruchomości tego typu są w większości przypadków stosunkowo tanie do wykreowania, co sprawia, że jest to opcja dostępna dla wielu firm.

Z drugiej strony, magazyny to też poza nielicznymi sytuacjami nieruchomości o najniższych cenach najmu, przez co korzystanie z nich stanowi tylko niewielki koszt dla prowadzonej działalności. Czy opłaca sięgałem budować, czy bardziej opłacalne jest wynajmowanie?

Horyzont czasowy

Zdecydowanie najważniejszą kwestia jest tutaj horyzont czasowy czyli to, czyli to, na jaki okres potrzebny będzie magazyn. Zwłaszcza jeśli potrzeba jest okresowa, czyli przykładowo przez 6 miesięcy w roku, po czym przez kolejne sześć miesięcy magazyn miałby nie być wykorzystywany, budowanie własnej nieruchomości będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli wynajem magazynów miałby trwać przez cały rok, opcja ta raczej nie przebije budowy własnych magazynów.

Lokalizacja

Do powyższych rozważań zawsze trzeba dodać lokalizację. Wiele firm może magazynować swoje produkty byle gdzie i nawet pożądane dla nich jest to, by magazyny były gdzieś z dala od ich siedziby. W takim wypadku istnieją dwie możliwości. Można oprzeć się o wynajem magazynów w miejscu oferującym najlepszy dostęp do klientów i ułatwiającym logistykę. Zmniejsza to koszty i optymalizuje działanie, ale w takich miejscach zwykle nie ma już miejsca na budowę nowych magazynów, więc wynajem, nawet permanentny to jedyna opcja. W alternatywnym przypadku można pokusić się o stworzenie zaplecza magazynowego gdzieś, gdzie będzie dobry dojazd, ale ceny będą niskie. Wtedy najlepsza opcją jest zwykle zbudowanie dla siebie odpowiedniej ilości odpowiednich magazynów dopasowanych do potrzeb firmy.

Sprawdź: https://www.warehouses.pl/pl/magazyny/na-sprzedaz/

Dodaj komentarz