Lokata i jak ją wybrać

Wiele osób, które decyduję się na oszczędzanie, wybiera w tym celu lokaty bankowe. Nic w tym dziwnego, to bowiem jeden z najprostszych sposobów i jednocześnie najbezpieczniejszych, które pozwalają przechować znaczną ilość pieniędzy i dobrze na tym zarobić. Aby jednak zmaksymalizować swój zysk, warto przez chwilę zastanowić się nad wyborem właściwej lokaty.

Oprocentowanie

To, co najbardziej interesuję wszystkich oszczędzających to oprocentowanie lokaty. Oszczędzamy bowiem po to, aby mieć z tego zysk, a to właśnie oprocentowanie lokaty decyduję o jego wysokości. Przede wszystkim powinniśmy przy wyborze lokaty i banku, dokonać porównania jak największej liczby ofert. Im więcej ofert zbierzemy, tym większa szansa, że uda nam się znaleźć tą, gdzie oferowane oprocentowanie jest najwyższe. Jeśli dysponujemy dużą liczbą pieniędzy, to warto poszukać lokat promocyjnych. Zawierane one są na okres od jednego do trzech miesięcy, kierowane są do klientów spoza danego banku i mają wyższe niż przeciętna lokata oprocentowanie.

Wysokość wpłaty

Są lokaty i lokaty. Niektóre z nich dostępne są dla każdego zjadacza chleba i aby je założyć wystarczy wpłacić kwotę stu czy też pięćset złotych. Bywają jednak lokaty, gdzie bank wymaga od nas zainwestowania co najmniej tysiąca, a nawet więcej złotych. Być może wybierając lokatę, skusiło nas oprocentowanie, ale nie zauważyliśmy, w jakiej wysokości wymagany jest wkład własny. W takim przypadku może nas spotkać poważne rozczarowanie. Dlatego i ten element musimy wziąć pod uwagę, planując założenie lokaty.

Okres trwania lokaty

Bardzo ważny jest okres trwania lokaty. Im jest on dłuższy, tym więcej zarabiamy. Jednak nie każdy z nas jest w stanie „zamrozić” pieniądze na przykład na trzy lata. Dlatego, zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, dokładnie rozważmy, czy pieniądze, które wsadzamy na lokatę, nie okażą się nam za pół roku potrzebne. Jeśli tak lub też mamy takie realne obawy, to dużo rozsądniej jest zawrzeć krótszą lokatę lub zdywersyfikować środki, tak aby pracowały na lokatach o różnej długości.

Dodaj komentarz