Jakie płytki na podłogi i ściany do kuchni i łazienki?

W pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka ściany są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Wyjątkowo odporne na wodę są płytki ceramiczne i to je najczęściej wybieramy, gdy chcemy bardzo dobrze zabezpieczyć ściany. Jak je wybrać, aby służyły nam przez wiele lat?

Na co zwrócić uwagę na zakupach?

Kupując płytki musimy mieć na uwadze ich przeznaczenie i charakter pomieszczenia, w którym zostaną zastosowane. W przypadku płytek, które zamierzamy ułożyć na podłodze w łazience, musimy pamiętać o tym, że płytki będą często zachlapane przez wodę. Dlatego na podłodze w łazience powinny znaleźć się płytki z powłoką antypoślizgową. Z kolei na podłodze w kuchni powinny znaleźć się płytki, które będą miały podwyższoną klasę ścieralności – w kuchni z pewnością będziemy podłogę często myć używając przy tym środków chemicznych.

Jak osiągnąć doskonały efekt wizualny?

Dobranie parametrów technicznych płytek to tylko część zadania, które czeka nas na zakupach. Osiągnięcie doskonałego efektu wizualnego nie zależy od tych parametrów, ale od tego w jakim kształcie, kolorze i formacie kupimy płytki. Nie uda nam się osiągnąć zadowalającego efektu wizualnego, jeśli wybierzemy płytki, których wymiary nie będą pasować do wielkości pomieszczenia. W małej kuchni czy łazience na podłodze najlepiej będą prezentowały się małe płytki, te wielkoformatowe zostawmy raczej do dużych, przestronnych pomieszczeń. Bardzo duże pole do popisu będziemy mieli dokonując wyboru koloru płytek. Warto wiedzieć, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Jeśli dysponujemy łazienką o małym metrażu, zarówno na ścianach jak i na podłodze powinnyśmy ułożyć jasne płytki; wystrój takiej małej łazienki warto uzupełnić o białe meble. Monotonną płaszczyznę ściany czy podłogi można urozmaić dekorami czy mozaikami.

Na efekt jaki osiągniemy dzięki płytkom ceramicznych na ścianach czy łazienkach składa się wiele elementów. Nie można zapomnieć, że bardzo istotnym czynnikiem jest ich prawidłowy montaż. Składa się na niego między innymi właściwe przygotowanie podłoża.

Dodaj komentarz