Jakie płytki ceramiczne kupić?

Do wyboru mamy obecnie w sklepach kilka rodzajów płytek ceramicznych. Najbardziej popularne to glazura, terakota i gres. Czym te poszczególne płytki różnią się od siebie? Gdzie można je układać?

Glazura

Taka nazwa została nadana płytkom fajansowym. Są one bardzo lekkie i stosunkowo cienkie. Ich powierzchnia pokryta jest szkliwem, które nadaje im wysoki połysk. Glazura to typowe płytki ścienne. Nie nadaje się do tego, aby układać ją na podłogach. Można ją jednak wykorzystać do obudowy urządzeń sanitarnych. Dzięki temu, że glazurę zabezpiecza się szkliwem jest ona bardzo odporna na wilgoć, dlatego może być używana do dekorowania ścian w kuchniach i łazienkach oraz we wszystkich pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. Jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości, wykorzystuje się ją na okładziny ścian nie tylko w domach, ale także w zakładach związanych z wytwarzaniem żywności. Nie jest mrozoodporna.

Terakota

Są to typowe płytki podłogowe. Do produkcji terakoty używane są specjalnie wyselekcjonowane gatunki gliny. Glina musi być bardzo czysta i drobnoziarnista. Terakota jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdza się na podłogach w kuchni. Powierzchnia płytek terakotowych może być fakturowana lub gładka. Dostępna jest w wielu kolorach. Terakota, która ma tradycyjny kolor wypalonej cegły jest materiałem, które świetnie pasuje do rustykalnych wnętrz.

Gres

Coraz częściej wybierany zamiast terakoty, od której jest znacznie bardziej wytrzymały. Zaletą gresu szkliwionego jest to, że sprawdza się w każdym pomieszczeniu; jest doskonały w przedpokoju, kuchni, łazience i salonie. Warto go wybrać, gdy zamierzamy zastosować ogrzewanie podłogowe. Od dawna w sprzedaży są płytki gresowe, które bardzo udanie naśladują wzory parkietowe, posadzkę z drewna egzotycznego, kolorową mozaikę. W zależności od formatu, kolorystyki, faktury płytki gresowe pasują zarówno w rustykalnie jak i nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Wygląd ceramicznej posadzki może być niepowtarzalny.

Dodaj komentarz