Jakie obowiązki ma osoba, która wykupiła polisę na życie?

Jakie obowiązki ma osoba, która wykupiła polisę na życie?Bardzo dużo osób sądzi, że wykupienie polisy na życie to tylko prawa. Tymczasem okazuje się, że podpisanie umowy z ubezpieczycielem to mnóstwo obowiązków. Składając swój podpis na umowie, bierzemy na siebie zobowiązanie na pewien czas. To w naszym interesie powinno być, aby ze zobowiązania się wywiązywać. W przeciwnym razie z ochrony ubezpieczeniowej nici.

Podanie prawdziwych informacji w ankiecie medycznej

To jeden z pierwszych obowiązków, który powstaje jeszcze przed złożeniem swojego podpisu na umowie. Każdy, kto decyduje się na wykupienie polisy medycznej musi wypełnić specjalną ankietę medyczną. Udzielone na zawarte w niej pytania odpowiedzi pozwalają ubezpieczycielowi na ocenę ryzyka i ustalenie wysokości składki. Wiele osób próbuje oszukiwać i zataja prawdziwe informacje dotyczące własnego stanu zdrowia czy uprawianego sportu. Trzeba wyraźnie powiedzieć: oszustwo w tym wypadku może skończyć się zerwaniem umowy oraz odmową wypłaty odszkodowania.

Płacenie składek w terminie

To obowiązek, który powstaje już po podpisaniu umowy. Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość płacenia składek w systemie:

  • miesięcznym;

  • kwartalnym;

  • półrocznym;

  • rocznym.

Można także zdecydować się na składkę jednorazową. Ta opcja jest idealna dla osób, które w danym momencie dysponują sporą sumą pieniędzy i tym samym mogą pozwolić sobie na jednorazowe wydanie większej kwoty. Trzeba pamiętać, że zaprzestanie płacenia składek oraz płacenie ich z dużym opóźnieniem to sytuacje, które prędzej czy później skończą się wypowiedzeniem umowy przed towarzystwo ubezpieczeniowe.

Powiadamianie o zmianach

Nagle zacząłeś uprawiać skoki spadochronowe? A może wykryto u Ciebie chorobę wieńcową? Wszystkie sytuacje, które mogą zmienić ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela wymagają poinformowania o tym towarzystwa, z którym podpisaliśmy umowę. Nie należy tego unikać. Oczywiście może to wiązać się ze zwiększeniem składki, ale jednocześnie nie stwarza ryzyka, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania w momencie, kiedy coś się nam stanie.

Dodaj komentarz