Jak wziąć udział w aukcji obrazów?

W aukcjach, na których sprzedawane są dzieła sztuki i antyki uczestniczą zarówno sprzedawcy, jak i potencjalni nabywcy. Prowadzący omawia krótko dane dzieło i informuje o jego cenie wywoławczej – ci, którzy są chętni na jego zakup przebijają się nawzajem, dając znak, że zgadzają się na podniesioną cenę lub samodzielnie informując o ile ją chcą przewyższyć. Wygrywa ten, kto poda najwyższą – której nikt już nie chce przebijać. Wiele osób nie ma stosownych funduszy, żeby brać udział w wielkich aukcjach dzieł sztuki – ale aukcje prowadzone są nie tylko w taki sposób. Tak naprawdę przecież ich nowoczesną, internetową formą jest nawet licytacja w sklepach internetowych. Jak jednak wziąć udział w profesjonalnej aukcji obrazów?

Po pierwsze ocena rzeczoznawcy

                Jeśli chce się sprzedać obraz, należy skontaktować się z domem aukcyjnym, który dokona jego wyceny – można to zrobić albo osobiście, albo drogą elektroniczną, albo też tradycyjnym listem. W ten sposób przekazujemy wszystkie dokumenty dotyczące obrazu jakie posiadamy – jeśli można, należy również dołączyć zdjęcia. Wstępna wycena na pewno zostanie wykonana, a jeśli firma jest zainteresowana wystawieniem obrazu na aukcji, skontaktuje się z właścicielem również i po to, żeby móc ujrzeć go i ocenić osobiście – wówczas specjalista zostanie wysłany na miejsce. Aukcje obrazów podzielone są zawsze tematycznie, dzięki czemu zainteresowani kupnem wiedzą czego kiedy i gdzie szukać. Aukcje są szeroko nagłaśniane, a zatem może na nie przyjść każdy – im więcej osób, tym lepiej, bo tym większe jest prawdopodobieństwo, że były właściciel uzyska doskonałą cenę!

Sprawdź, kiedy odbywają się aukcje

                A co jeśli chcemy coś kupić? Najpierw należy skontaktować się z domem aukcyjnym, ponieważ oczywiście liczba miejsc jest ograniczona. W aukcjach można jednak również uczestniczyć online, albo mając swojego przedstawiciela na sali – może nim być również pracownik danego domu aukcyjnego, który będzie licytował obraz w imieniu danego uczestnika, który nie może pojawić się osobiście. Wszystko – jak widać – zaczyna się od kontaktu z daną firmą aukcyjną – i jest bardzo proste!

Sprawdź również:

 

 

Dodaj komentarz