Jak wyleczyć grzybicę stóp i paznokci?

Grzybica stóp i paznokci to schorzenie, które spotykane jest dosyć często. Osoby chore bardzo wstydzą się swojego schorzenia. Zapominają bowiem, że grzybica jest chorobą, którą zarażamy się wyjątkowo łatwo: na basenie, pod prysznice, w saunie, przymierzalni. Kto jest najbardziej narażone na zarażenie się? Jakie leki stosowane są w leczeniu grzybicy?

Kto choruje najczęściej?

Grzybica stóp bardzo często atakuje osoby, które chorują na cukrzycę. U osób tych często pęka naskórek na stopach, w pęknięciach tych grzyby znajdują bardzo korzystne warunki. Na zakażenie grzybicą stóp bardziej narażone są także osoby z wadami ortopedycznymi, zakłóceniami pracy układu odpornościowego osoby ze schorzeniami układu krążenia. Grzybica stóp bardzo często atakuje z kolei częściej osoby w podeszłym wieku – paznokcie u tych osób rosną wolniej, grzyby mają mnóstwo czasu, aby się namnażać. Grzybica paznokci praktycznie nie występuje u dzieci – ich paznokcie rosną tak szybko, że grzyby nie mają czasu na namnażanie się.

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Najczęściej występująca postać to grzybica międzypalcowa. Pierwsze zmiany pojawiają się między czwartym a piątym palcem. Skóra pomiędzy tymi palcami może być popękana lub rozpulchniona. Bardzo charakterystycznym objawem jest także pieczenie oraz świąd. Objawy te często są bardzo silne, wybudzają ze snu lub uniemożliwiają koncentrację.

Jak pokonać wroga?

W przypadku, gdy zauważymy zmiany wcześnie, pokonamy intruza maściami lub kremami do stosowania miejscowego. Jeśli jednak objawy te przegapimy lub zlekceważymy, konieczne będzie specjalistyczne leczenie pod okiem dermatologa. Przed rozpoczęciem leczenia dermatolog powinien skierować nas do laboratorium w celu wykonania badań mykologicznych. Pobranie i zbadanie próbki w celu rozpoznania rodziny grzybów, która zaatakowała nasze stopy, ułatwi dobranie właściwej metody leczenia. Z reguły stosowane są dwa rodzaje leków: do stosowania miejscowego oraz doustne antybiotyki o działaniu przeciwgrzybiczym. Kuracja trwa kilka miesięcy.

Dodaj komentarz