Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenia na życie to najpopularniejsze polisy w Polsce. Ich podstawowym celem jest zapewnienie bliskim bezpieczeństwa finansowego na wypadek trudnych sytuacji życiowych. Niektóre ubezpieczenia osobowe spełniają tylko tę funkcję, inne umożliwiają realizację planu systematycznego oszczędzania, jeszcze inne zabezpieczają kredyt lub pozwalają gromadzić środki na przyszłość dziecka. Jak wybrać spośród nich najlepszy produkt, zapewniający optymalną ochronę nam i naszym bliskim?

Na początku powinniśmy zastanowić się nad celem, jaki ma spełniać wybrana przez nas polisa na życie. Jeśli wystarczy nam funkcja ochronna, odpowiednim produktem będzie tradycyjne ubezpieczenie indywidualne lub rodzinne. Dzięki dwóm dostępnym wariantom ochrony i trzem sumom świadczenia dopasujemy jego szczegóły do naszych potrzeb. Taką polisę warto polecić wszystkim osobom, które szukają dobrego i taniego ubezpieczenia, które można zawrzeć szybko bez zbędnych formalności.

Polisy z funduszem kapitałowym

Dla klientów chcących połączyć ochronę ubezpieczeniową z możliwością inwestycji odpowiednim rozwiązaniem będą polisy z funduszem kapitałowym. Umożliwiają one gromadzenie środków, lokowanych w wybrane instrumenty finansowe, co pozwala realizować indywidualnie opracowaną strategię oszczędzania. Wśród oferowanych produktów znajdziemy m.in. specjalne ubezpieczenia dla osób wychowujących dzieci, przedstawicieli wolnych zawodów, inwestorów, seniorów czy kredytobiorców. Odrębnym rozwiązaniem jest polisa lokacyjna, funkcjonująca na podobnych zasadach jak terminowa lokata bankowa. Co ważne, gromadzone na niej środki zwolnione są z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Umowy dodatkowe

Jeśli wybraliśmy już rodzinne czy indywidualne ubezpieczenie na życie, dostosowane do naszych potrzeb, kolejnym krokiem powinno być zastanowienie się nad rozszerzeniem jego zakresu. W tym celu ubezpieczyciele oferują nam umowy dodatkowe, chroniące np. przed konsekwencjami poważnej choroby czy nieszczęśliwego wypadku. To odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich szukających kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej. Podczas wyboru polisy zwróćmy również uwagę na wysokość sumy świadczenia i warunki opłacania składki, które powinniśmy dostosować do naszych możliwości finansowych. Opłaty możemy regulować zwykle z częstotliwością roczną, półroczną, kwartalną bądź też miesięczną.