Garść informacji o płytkach na podłogę

Płytki ceramiczne to materiał, który wyjątkowo często wybieramy na podłogi. Szczególnie chętnie układamy je w kuchniach i łazienkach. Co warto wiedzieć o płytkach ceramicznych zanim udamy się na zakupy?

Wśród płytek ceramicznych wyróżniamy obecnie:

  • płytki kamionkowe znane jako terakota;
  • płytki gresowe;
  • klinkierowe;
  • płytki cotto.

Każdy z tych rodzajów płytek ma określone parametry techniczne. Na zakupach powinnyśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę, kolor czy wzory płytek, ale także na ich parametry techniczne. To one bowiem decydują o tym, czy płytki sprawdzą się na podłodze w kuchni i łazience. Bardzo ważnym parametrem w przypadku płytek podłogowych łazienkowych jest ich nasiąkliwość. Im parametr ten jest niższym, tym płytki będą trwalsze i dłużej zachowają ładny wygląd. Wybierając płytki na podłogę do łazienki nie możemy zapomnieć o tym, że będzie ona miała wyjątkowo częsty kontakt z wodą: płytki powinny zostać zabezpieczone z wierzchu powłoką antypoślizgową. Płytki na podłogę w kuchni powinny być z kolei odporne na uszkodzenia. Takich płytek nie uszkodzimy, gdy podczas gotowania wypadnie nam na przykład z ręki ciężki tłuczek do mięsa. Płytki do kuchni na podłogę nie powinny też mieć chropowatej powierzchni; takie płytki będą bardzo mocno się brudzić, z łatwością będzie w nie wnikał pryskający tłuszcz. Będą za to bardzo trudne do utrzymania w czystości.

Wybierając płytki podłogowe do kuchni czy łazienki do wyboru mamy dzisiaj płytki w bardzo różnych kształtach

Czasy, gdy do wyboru były jedynie płytki kwadratowe już dawno minęły. Dzisiaj możemy kupić również płytki w kształcie prostokąta oraz heksagonalne. Również wymiary płytek są dzisiaj o wiele bardziej zróżnicowane niż kiedyś. Do wyboru są zarówno płytki w rozmiarach tradycyjnych jak i wielkoformatowe. Warto pamiętać także o płytkach rektyfikowanych; układa się je w taki sposób, że praktycznie nie widać fugi. Do wyboru mamy również szeroki wybór dekorów dzięki, którym każda łazienka czy kuchnia może nabrać bardziej indywidualnego charakteru.

Dodaj komentarz