Garść informacji o płytkach cotto

W polskich wnętrzach coraz częściej na podłogach można zobaczyć płytki cotto. Wybierane są one przez osoby, które przykładają ogromną wagę do detali i wolą zapłacić więcej za wyrób, który jest niepowtarzalny. Płytki cotto są bowiem wytwarzane ręcznie, ich wygląd może nie być tak doskonały jak płytki ceramiczne produkowane taśmowo.

Jak powstają płytki cotto?

Płytki cotto są doskonale znane w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego. Odkąd zaczęto je tam wytwarzać używano do tego bardzo różnych gatunków czystej gliny; współcześnie płytki cotto powstają także z tego surowca. Każdy kafelek formowany jest ręcznie – w efekcie uzyskuje się płytki o nieregularnej fakturze, do tego każda płytka może mieć odmienną fakturę. Glina, z której powstaną płytki cotto nie jest selekcjonowania. Każdy kafelek ma więc nie tylko inną fakturę, ale także inne zabarwienie. Ciepła kolorystyka sprawia, że idealnie pasują one do wnętrz urządzonych w rustykalnym stylu.

Zalety płytek cotto

Oczywiście na pierwszym miejscu można postawić różne walory płytek cotto. Jedni z pewnością wymieniliby ich ogromne walory estetyczne. Zdecydowana większość osób na pierwszym miejscu wymieni jednak ich trwałość. Płytki cotto są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, są również odporne na środki chemiczne. Im są starsze, tym stają się coraz piękniejsze. Płytki cotto mają jeszcze jedną zaletę: można wykorzystać je przy ogrzewaniu podłogowym. Płytki cotto można układać w każdym pomieszczeniu nawet w sypialni lub salonie. Są mocno nasiąkliwe, nie są mrozoodporne – w Polsce z uwagi na klimat unikajmy układania ich na tarasach i balkonach.

Jak dbać o płytki cotto?

Jeśli zdecydujemy się na płytki cotto w swoim domu pamiętajmy, że powinny on zostać zabezpieczone specjalnym impregnatem do terakoty. Impregnat nada płytkom lekki połysk. Zabieg impregnacji należy powtarzać raz w roku.

Płytki cotto nie należą do tanich. Są jednak wytwarzane ręcznie, każda płytka ma niepowtarzalną fakturę i kolor. Płytki cotto są wyjątkowo wytrzymałe, prędzej nam się znudzą niż zniszczą.

Dodaj komentarz