Fundusze inwestycyjne dla pomnażania oszczędności

Fundusze inwestycyjne dla pomnażania oszczędności Wiele osób zastanawia się jak mądrze ulokować swoje oszczędności. Nie od dzisiaj wiadomo, że trzymanie pieniędzy w domu nie jest najlepszym pomysłem – tracą one na wartości w wyniku inflacji. Co więc zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać swoje oszczędności, tak aby się pomnażały? Możesz wybrać lokatę bankową lub fundusz inwestycyjny.

Lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych

Fundusz inwestycyjny pozwala na wykupienie jednostek uczestnictwa nawet za nieduże kwoty. W zależności od banku minimalna stawka zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Jest to korzystne dla każdej ze stron – pieniądze pochodzące od wielu uczestników funduszu inwestycyjnego tworzą sporą sumę pieniędzy i pozwalają na poważne inwestycje. Uczestnik z kolei może zainwestować nawet niewielką kwotę swoich oszczędności.

Dla ostrożnych i ryzykantów

Rodzajów funduszy jest wiele, a różnią się pod kątem polityki inwestycyjnej i stopnia ryzyka. Dla tych ostrożnych i zachowawczych polecane są fundusze rynku pieniężnego i fundusze obligacyjne – w nich ryzyko jest mniejsze, ale i zyski zmniejszają się proporcjonalnie. Osoby, które tolerują większe ryzyko mogą wybrać fundusze akcyjne.

Dla niezdecydowanych

Ciekawym rodzajem funduszy są fundusze parasolowe. To nic innego jak jeden fundusz w ramach którego mieści się wiele subfunduszy, różniących się polityką inwestycyjną. Różne banki oferują odmienny zestaw subfunduszy w jednym funduszu, dlatego przed ostatecznym wyborem warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Jakie są zalety funduszy parasolowych? Tak jak inne fundusze inwestycyjne, te są przeznaczone dla osób, które chciałyby systematycznie oszczędzać, a przy tym nie tolerują dużych wahań wartości inwestycji. To co szczególnie wyróżnia fundusz parasolowy to możliwość przenoszenia pieniędzy pomiędzy subfunduszami, co nie jest objęte podatkiem. Dzięki temu posiadacz jednostek uczestnictwa może sprawnie odpowiedzieć na zmiany pojawiające się na rynku i przenieść środki na subfundusz o innej polityce inwestycyjnej.

Dodaj komentarz