Dachówka odporna na wichury

Coraz częściej w Polsce pojawiają się wiatry, które są na tyle silne, że powodują katastrofy budowlane. Wraz z nimi i zmianami klimatu, pojawia się potrzeba zastosowania dachówek, które miałyby nieco większą odporność na podmuchy wiatru niż dotychczasowe produkty.

Przytłaczająca większość wszystkich uszkodzeń, które powstały pod wpływem działania wiatru dotyczy uszkodzenia dachów. O ile jednak do 2008 roku uznawano, że wiatr na terenie większości polski może dochodzić do 72 km/h to współcześnie wartość ta wzrosła o czterdzieści procent, a bywa też, że mamy do czynienia z trąbami, których prędkość przekracza niekiedy 300 km/h. Najbardziej zagrożone z tego punktu widzenia są części środkowe dachu oraz narożniki. Tam siła wiatru jest od dwóch do trzech razy większa w porównaniu ze środkową powierzchnią dachu.

Dachówki, które zmniejszą ryzyko ich zdmuchnięcia, a tym samym zawalenia się konstrukcji całego dachu powinny być stosunkowo ciężkie. Mogą to być stalowe dachówki z posypką, które nie tylko przetrwają bardzo silne podmuchy wiatru, ale też są w stanie wytrzymać silne opady gradu. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoją masę, spadając mogą stanowić większe zagrożenie dla osób znajdujących się przy domu, niż lekkie pokrycia z blachy profilowanej. Dachówki tego typu posiadają często małe rozmiary. Dzięki temu wiatr może unieść poszczególne elementy niezależnie od innych. W efekcie pokrycie z dachówek można w pewnym sensie porównać z zaworem bezpieczeństwa. Wiatr poderwie kilka lub kilkanaście dachówek, ale nie zerwie całej konstrukcji. W efekcie tego cały dach przetrwa, a naprawa miejsc uszkodzonych nie jest ani kosztowna, ani uciążliwa. Ważne jest też, aby mocować wszystkie dachówki przy nachyleniu połaci dachu wynoszącym ponad 65 stopni. Mocowanie jest konieczne w strefach brzegowych i narożnych, a także coraz częściej w środkowej części połaci. Decyzje o tym ile zastosujemy łączników, możemy już powierzyć montującemu dachówki, dekarzowi. Pamiętać jednak trzeba, żeby do mocowania dachówek używać specjalnych klamer sztormowych.

Dodaj komentarz