Czym zabezpieczyć drewniane elementy architektury ogrodowej?

Drewno ogrodowe narażone jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. W sklepach jest mnóstwo produktów, które służą do zabezpieczania drewna na zewnątrz. Są to emalie, lakiery, lakierobejce. Każdy z tych produktów pozwala osiągnąć inny efekt.

Jakie produkty do zabezpieczania drewna na zewnątrz wybrać?

Bardzo popularnym produktem jest lakierobejca do drewna na zewnątrz. Lakierobejca do drewna na zewnątrz jest wybierana bardzo często między innymi dlatego, że jest to produkt, który nadaje się zarówno do malowania renowacyjnego, jak i do zabezpieczania surowego drewna. W tym drugim przypadku przed zastosowaniem lakierobejcy należy pokryć na przykład drewniane ścianki altanki bezbarwnym impregnatem. Dzięki temu wszystkie elementy, które wykonane zostały z surowego drewna zostaną doskonale zabezpieczone przed zmienną temperaturą czy opadami. Stosując lakierobejcę do renowacji należy pamiętać o usunięciu starych powłok, którymi drewno ogrodowe było zabezpieczone.

Rodzaje lakierobejcy

Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów lakierobejcy. Niektóre z tych produktów nadają się do zabezpieczania czy renowacji drewna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Są takie i takie, które polecane są szczególnie dostosowania na zewnątrz. Wśród lakierobejcy wyróżniamy:

poliuretanowe. To lakierobejce, które są wodorozcieńczalne. Tworzą one powłokę niezwykle odporną na zmienne warunki atmosferyczne. Ten rodzaj lakierobejcy jest więc szczególnie polecany do stosowania na zewnątrz;

  • Dzielą się na rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne;
  • alkidowo-uretanowe. Tworzą powłokę odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz;
  • Są wodorozcieńczalne, z uwagi na to, że nie mają nieprzyjemnego zapachu są polecane do stosowania wewnątrz.

Lakierobejca jednocześnie zabezpiecza drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nadaje malowanym powierzchniom satynowy połysk. Do wyboru są różne kolory.

Dodaj komentarz