Czy warto mieć zieloną kartę?

Zielona karta OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, którego zasięg jest dużo większy, niż zasięg zwykłego OC. Tradycyjne OC obowiązuje jedynie na terenie Polski. Nie obejmuje zdarzeń, do jakich dojdzie przy naszym udziale, poza granicami kraju.

Od odpowiedzialności cywilnej za granica chroni nas zielona karta OC. Czy zielona kartę trzeba posiadać zawsze? Nie. Jest to produkt, który powinno się mieć, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Dla kogoś, kto wie, że w ciągu roku, będzie musiał kilka razy wyjechać za granicę, wykupienie takiego rodzaju ubezpieczenia, to wręcz obowiązek. Nie warto ryzykować braku ochrony, jeśli jej konsekwencje mogą być ogromne.

Kupno zielonej karty

Jeśli jednak zdarzy się, iż wyjazd zagraniczny trafił nam się przypadkowo, zielona kartę możemy wykupić niezależnie od posiadanego już ubezpieczenia OC. Wystarczy udać się do agenta ubezpieczeniowego lub firmy ubezpieczającej i do posiadanej polisy OC, stworzyć aneks. Zielona karta OC będzie ważna przez cały rok, od momentu jej wykupienia. W ofercie niektórych firm, zdarzało się, że można było wykupić zielona kartę tylko na jakiś krótki czas. Jednak rozwiązanie to nie cieszyło się zbyt dużym powodzeniem, gdyż koszt krótkiej zielonej karty, był droższy niż takiej, której okres obowiązywania trwał cały rok.

Ubezpieczenie z zieloną kartą

Tak czy inaczej przy częstych wyjazdach zagranicznych i spontanicznych wypadach poza granice kraju, ubezpieczenie, jakie zapewnia zielona karta OC, powinien mieć każdy kierowca. Dla własnego bezpieczeństwa. Obowiązkiem jest dla osób podróżujących często i własnym samochodem. Dla nich wielce zasadne jest również posiadanie zagranicznej wersji AC i assistance. Pomagają one w wielu niespodziewanych i trudnych sytuacjach. O takie na drodze nie trudno. Nagłe awarie silnika czy pęknięte opony zdarzyły się prawie każdemu kierowcy. O ile poradzenie sobie z nimi na terenie kraju, nie jest bardzo kłopotliwe, o tyle za granicą, może okazać się dużym problemem. Wówczas jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się być ubezpieczenie. O ile, je posiadamy, oczywiście.

Dodaj komentarz