Czy można samodzielnie ułożyć płytki ceramiczne?

Samodzielne ułożeni płytek ceramicznych dla osoby, która jest tak zwaną „złotą rączką” nie stanowi większego problemu. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że płytki jako okładzina ściany lub podłogi przetrwają długie lata.

Przygotowanie podłoża

Jest bardzo ważnym etapem układania płytek. W przypadku, gdy będziemy wymieniać stare płytki na nowe oczywiste jest, że te stare muszą zostać skute. W przypadku, gdy ściana na której będziemy kłaść płytki była malowana farbą, przed kładzeniem glazury należy ją usunąć. Zarówno podczas kładzenia płytek na nowych jak i na zniszczonych ścianach niezbędne jest wyprostowanie kątów pomiędzy płaszczyznami oraz wyrównanie ściany. Na koniec ścianę należy zagruntować. Tak samo postępujemy przy układaniu płytek podłogowych. W przypadku nierównej podłogi można użyć do jej wyrównania wylewki samopoziomującej, na ścianach nierówności można wyrównywać klejem, którym będziemy mocować płytki.

Jaki klej kupić?

Rodzaj zaprawy klejowej dobieramy do charakteru pomieszczenia, w którym będziemy układać płytki. Pod uwagę musimy wziąć także stan podłoża oraz rodzaj płytek, które będziemy układać. Warto też wiedzieć o tym, że innej zaprawy klejowej należy użyć do płytek, które będziemy kładli we wnętrzu domu, a innej do montażu płytek na tarasie czy balkonie. Zaprawa klejowa do wnętrz nie musi być mrozoodporna. Do łazienki najlepiej jest kupić zaprawę klejową wodoodporną. Obniżony spływ to dodatkowa cecha, którą powinna spełniać zaprawa przeznaczona do układania płytek na ścianach. Kupując taką zaprawę możemy zacząć montaż płytek od góry: tak ułożone płytki wyglądają bardziej efektownie niż te układane od dołu. Wybranie odpowiedniego kleju do płytek ściennych i podłogowych przebiegnie łatwiej, jeśli będziemy wiedzieli jaka jest nasiąkliwość płytek. Warto wiedzieć, że w sklepach są nie tylko uniwersalne zaprawy klejące, ale też specjalnie przeznaczone do układania na przykład gresu bądź klinkieru oraz specjalne zaprawy do płytek wielkoformatowych.

Dodaj komentarz