Co najczęściej ubezpieczają Polacy?

Badania rynku pokazują, że do kas ubezpieczycieli powędrowało 57,86 mln złotych składek – ta właśnie wynika z raportu Polskie Izby Ubezpieczeń na rok 2013. Okazuje się, że wciąż najbardziej interesują nas polisy na życie, na które wpłaconych zostało aż 31 miliardów złotych. Z kolei na dzieci przeznaczamy zaledwie 113 milionów.

Za sprawą badań można sprawdzić, co Polacy najchętniej ubezpieczają. Z całą pewnością z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC zapłaconych zostało 8,25 mld złotych brutto, o 5,62 % mniej niż w 2012.

Ubezpieczanie budynków

Z kolei w postaci odszkodowań od ubezpieczonych wróciło 5,39 mld złotych, czyli aż 65 % wszystkich wpłat. Z uwagi na to, że obserwuje się tendencję wzrostową jeżeli chodzi o liczbę szkód drogowych firmy ubezpieczeniowe wypłaciły milion odszkodowań za wypadki komunikacyjne. W porównaniu z latami poprzednimi urósł na pewno rynek ubezpieczeń majątkowych, np.: od ognia i powodzi. Polacy coraz częściej ubezpieczają majątek swojego życia na wypadek zdarzeń, na które nie mogą mieć wpływ. W końcu jeżeli nie można ograniczyć wystąpienia niektórych wypadków to konieczne staje się zabezpieczenie na wypadek ich wystąpienia.

Choć gospodarstw rolnych w Polsce obywa, to Towarzystwa Ubezpieczeniowe zmieniły system raportowania ubezpieczonych budynków. Rynek ubezpieczeń majątkowych wart jest 13 mld złotych i odnotował wzrost aż o 9,6%. Ubezpieczenie mienia pozwala zagwarantować większe bezpieczeństwo i chroni dobra materialne przed uszkodzeniem lub kradzieżą.

Zdarzenia losowe

Na wypadek wystąpienia jednego ze zdarzeń losowych, który szczegółowo jest opisany w warunkach ogólnych umowy z ubezpieczycielem zostaje wypłacone odszkodowanie. Tym sposobem możliwe staje się pokrycie kosztów naprawy bądź zakupu nowego urządzenia. W przypadku nieruchomości to ubezpieczenia domu pozwolą na jego remont bądź rozpoczęcie budowy od nowa. Oczywiście, uzależnione jest to w dużej mierze od wysokości sumy ubezpieczenia, którą zdecydowaliśmy wybrać.

Warto jest wspomnieć, że im wyższa tym składka ubezpieczeniowa wzrasta. Z całą pewnością składka nie może być jedynym wyznacznikiem wyboru konkretnego ubezpieczenia. Jest to bardzo ważna sprawa wobec czego postarajmy się o niej nie zapominać. Wyjątkowo pomocnym narzędziem będzie również kalkulator ubezpieczeń za sprawą, którego możliwe staje się wyliczenie składek ubezpieczenia i wstępnie możemy wybrać ofertę, która będzie odpowiadać oczekiwaniom.