Bankowe produkty oszczędnościowe

Na pewno wielu z nas banki kojarzą się przede wszystkim z oszczędzaniem. Dawniej do tego celu w zupełności wystarczały standardowe lokaty bankowe. Jednak czasy się znacznie zmieniły tak więc zmianie uległa także oferta banków. W pierwszej kolejności warto zauważyć zmiany, które w przeciągu lat dotknęły same pieniądze. Jeszcze kilkaset lat temu środki płatnicze wykonywane były z cennych kruszców, a kilkadziesiąt lat temu w wielu krajach stosowany był parytet złota, co oznaczało, że pieniądze w każdej chwili można było wymienić na złoto.

Miały więc one wartość samą w sobie, tak więc mówić można było o znacznie mniejszym poziomie inflacji. Oferowane więc przez bank odsetki depozytowe były dla oszczędzających na pewno o wiele bardziej atrakcyjne niż ma to miejsce dzisiaj. Zmiany dotyczą nie tylko środków płatniczych, ale także i nas samych oraz prowadzonego przez sporą część z nas stylu życia. Dzisiaj żyjemy dużo szybciej, a nasze wydatki, nawet te większe dokonywane są pod wpływem emocji. Już samo to sprawia, że lokaty bankowe nie są idealnym narzędziem do oszczędzania dla każdego. Duża płynność, którą oferują może okazać się nie tyle zaletą co wadą, bowiem przynajmniej pewnej grupie klientów może to mocno utrudniać osiągnięcie zamierzonego celu inwestycyjnego. Z tego też prostego powodu ciekawie prezentować mogą się inne, czasem nieco bardziej złożone produkty oszczędnościowe oferowane przez banki.

Nadal podstawą jest często sama lokata, ale pojawiają się także dodatkowe konta, takie jak na przykład konta oszczędnościowe gdzie można trzymać także środki, które są przeznaczone na bieżące wydatki. W bardziej złożonych produktach oszczędnościowych podstawą jest systematyczne oszczędzanie zadeklarowane przez samego klienta. Produkt oparty może być o fundusze inwestycyjne, a okres oszczędzania wyrażony może być zarówno w miesiącach jak i latach, w zależności od tego w jaki dokładnie sposób inwestor chce oszczędzać i jaki jest jego cel inwestycyjny. Korzystanie z takich programów oszczędnościowych na pewno znacznie zwiększa szanse na osiągnięcie zamierzonego celu oszczędnościowego. Im dłuższy termin oszczędzania tym zresztą bardziej korzystnej oferty klienci mogą się spodziewać ze strony banku.

Dodaj komentarz