Ubezpieczenie AC

Obok obowiązkowego ubezpieczenia OC istnieje też całkowicie dobrowolne ubezpieczeni AC. O tym czy chcemy je wykupić, decydujemy my sami, a jego zadaniem jest chronić nas w sytuacji kiedy pojazd ubezpieczony zostanie uszkodzony, bądź zniszczony w wyniku wypadku, którego winnym będziemy my.

Odszkodowanie przysługuje nam też, jeśli nasz samochód zostanie skradziony lub w szerszym pakiecie uszkodzony przez na przykład spadające drzewo, lub grad. Istnieją jednak okoliczności, które powodują, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, mimo ważnej polisy AC.

Jeśli chodzi o kradzież samochodu, to ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania, kiedy uzna na podstawie dowodów i ustaleń policji, że jesteśmy osobą odpowiedzialną bezpośrednio za tą kradzież.

Oznacza to, że kiedy na przykład zlecimy kradzież naszego samochodu, to towarzystwo ubezpieczeniowe raczej nie wypłaci nam odszkodowania

Ubezpieczyciel może też uznać na podstawie dowodów oraz oświadczenia policji, że przyczyniliśmy się do kradzieży samochodu. Chodzi tu na przykład o pozostawienie w stacyjce kluczy do samochodu lub też niezamknięciu drzwi.

Jeśli chodzi o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia samochodu, to wypłata takowego jest niemożliwe, kiedy do tegoż uszkodzenia doszło z powodu wypitego przez nas alkoholu. Zatem jeśli w trakcie zdarzenia byliśmy pod wpływem alkoholu, to bez względu na to ile promili mieliśmy we krwi, możemy zapomnieć o odszkodowaniu.

To samo tyczy się też obecności narkotyków

Istnieją jednak też mniej oczywiste punkty, które mówią o specyficznym zachowaniu się kierowcy lub wykorzystaniu pojazdu, niezgodnie z przeznaczeniem. Brak odszkodowania wystąpi na przykład, kiedy z nieuzasadnionej przyczyny oddalimy się z miejsca wypadku, który sami spowodowaliśmy. Nie wolno nam też wykorzystywać pojazdu jako elementu demonstracji ulicznej lub też blokować nim przejazdu czy stawiać w roli barykady. Zniszczenie samochodu w trakcie zamieszek ulicznych obciąży niestety wyłącznie nasz portfel. Oprócz tego odszkodowanie nie zostanie wypłacony, gdy prowadziliśmy samochód bez ważnego prawa jazdy lub aktualnych badań technicznych pojazdu.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ac-pelne/

Dodaj komentarz