Jak wybrać pokrycie dachowe

Jak wybrać pokrycie dachowe?

Wybór pokrycia dachowego jest niezwykle istotny, choć często trudny i niejednoznaczny. Niektórzy myślą, że można postawić na jakiekolwiek drzwi, ale nie będzie to ekonomiczne dla nas wyjście. Zasadniczą rolę odgrywa kształt dachu. Im bardziej jest on skomplikowany, tym droższe będzie nasze pokrycie.

Kształt domu

Wybierając pokrycie dachowe powinniśmy brać pod uwagę to, jaki kształt ma nasz dom. Przykładowo dachówki znakomicie sprawdzają się jako pokrycia małoformatowe, przy dachach z różnymi załamaniami połaci. Generalnie dobrze jest wybierać dachówki o mniejszym formacie, ponieważ ułatwiają one formowanie krzywizny dachu oraz gwarantują swobodę obróbek. Jeżeli nasz dom znajduje się wśród zieleni to dobrze jest wybrać dachówkę z glazurowaną lub angobowaną powłoką.

Blachodachówki

Blachodachówki możemy otrzymać w różnych formatach. Przykładowo blachodachówka w arkuszach bądź w zwojach czy panelach należy do stosunkowo tanich pokryć wielkoformatowych. Blachówka panelowa bądź modułowa nada się za to do skomplikowanego dachu. W przypadku dachów dwuspadowych i prostych warto postawić na blachę płaską cynkowo-tytanową. Nie ma problemu z jej formowaniem i świetnie dopasowuje się ona do rozmaitych kształtów.

Lokalizacja domu

Kluczowe znaczenie ma również lokalizacja domu. Zdarzają się sytuacje, że w danym miejscu istnieją narzucone z góry rodzaje pokrycia dachu. Aby to sprawdzić, powinniśmy skierować się do urzędu. Dość często jest tak, że z góry narzucony zostaje kolor dachu. Jeśli chodzi o nachylenie połaci, to w przypadku dachówek wynosi ono jakieś 30 stopni – wówczas zapewniona zostaje szczelność dachu. Dachówki nadają się również do dachów o mniejszym niż zalecane nachyleniu. Dachówki są doskonałe do miejsc wietrznych, powodują one bowiem jedynie niewielkie straty. Jeżeli mieszkamy na terenie uprzemysłowionym, gdzie występuje zanieczyszone powietrze, to powinniśmy postawić na dachówki glazurowane z gładką powierzchnią. Jeśli zaś nasz dom znajduje się blisko terenów leśnych, to najlepsza będzie dachówka angobowana, bo wyróżnia się ona odpornością na to zjawisko.

Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *