Co to są fundusze inwestycyjne?

Co to są fundusze inwestycyjne?Przed zakupieniem jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Kiedy poznamy dokładnie ich zasady funkcjonowania będziemy mogli podjąć świadomą decyzję podczas wyboru funduszu idealnego dla nas. Skrojonego pod nasze potrzeby, stopień ryzyka które jesteśmy gotowi podjąć i zysku, który oczekujemy z naszej inwestycji. Chcemy przecież powierzyć nasze pieniądze w dobre ręce i mieć przekonanie o dobrze podjętej decyzji.

Po pierwsze warto wiedzieć, że każdym funduszem zarządza towarzystwo funduszy inwestycyjnych, w skrócie TFI. Po drugie fundusze dzielą się według rodzaju instrumentów, w które inwestowane są pieniądze ich klientów. Mogą to być akcje, obligacje, bony skarbowe, a nawet metale szlachetne.

Rożne kategorie instrumentów wiążą się z różnymi stopami zysków, które możemy otrzymać i stopniami ryzyka, które wiążą się z danym poziomem możliwego do otrzymania zysku. Nie wszyscy klienci funduszy inwestycyjnych są gotowi na wysokie ryzyko i niektórzy woleliby zainwestować w mało ryzykowne fundusze. Takie fundusze wiążą się oczywiście z niższą stopą zwrotu. Co nie może dziwić powszechnie wiadomo przecież, że nie ma zysku bez ryzyka. Inwestycja w taki fundusz umożliwi nam spokojny sen, dlatego takie fundusze polecane są dla osób mało doświadczonych w tego typu inwestycjach i tych, które cenią bezpieczeństwo. Taki typ inwestowania może być również dobrym wyborem dla osób inwestujących długoterminowo na przykład odkładających na emeryturę.

Klienci chcący uzyskać większe zyski i mający większą skłonność do ryzyka mogą zdecydować się na fundusze akcyjne. Inwestują one w akcje notowane zarówno na polskiej jak i zagranicznych giełdach. Akcje charakteryzują się dużą zmiennością, co pozwala nam na zwiększenie naszych zysków gdy ich cena rośnie, ale również na wzrost strat gdy cena spada. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji i porównać istniejące na rynku oferty, aby wybrać tą najlepszą, chodzi przecież o nasze pieniądze.

Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>