ubezpieczenia na zycie

Charakterystyka poszczególnych rodzajów ubezpieczeń na życie

W obecnych czasach oraz więcej osób zwraca uwagę na ubezpieczenia, chcąc ochronić swoją rodzinę, zdrowie, dom czy majątek przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń losowych. Nic w tym dziwnego – w końcu każdemu z nas powinno zależeć na ubezpieczeniu przyszłości naszej i najbliższych nam osób. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy jesteśmy jedyną czynną zawodowo osobą w całej rodzinie. W takich i innych sytuacjach warto zainwestować w ubezpieczenie na życie, które zapewni rodzinie wsparcie finansowe w chwili, gdy nas zabraknie.

Firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo zróżnicowane rodzaje ubezpieczeń na życie, spośród których warto wymienić m.in. bezterminowe, terminowe, indywidualne, grupowe, strukturyzowane, z funduszem kapitałowym, posagowe oraz na życie i dożywocie. Pierwsze z nich zawierane jest bezterminowo i dotyczy polisy do końca życia, zaś świadczenie finansowe wypłacane jest bez względu na stan zdrowia ubezpieczonego. Inaczej jest w przypadku umowy terminowej, podpisywanej na określony czas (od 5 do kilkudziesięciu lat) i zapewniającej przyznanie określonej kwoty jedynie w razie śmierci ubezpieczonego. Polisa na życie i dożywocie gwarantuje z kolei wypłatę środków zarówno w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, jak i końca okresu jej odpowiedzialności z tytułu ubezpieczenia.

Mniej znana jest polisa strukturyzowana, która inwestuje przekazywane kwoty na podstawie kursów walut lub lokuje je w funduszu inwestycyjnym, dzięki czemu daje duże możliwości oszczędzania i większe zyski niż chociażby zwykła lokata bankowa. Na podobnych zasadach działa również ubezpieczenie z funduszem kapitałowym, w której wpłacane środki przekazywane są do funduszy inwestycyjnych lub kapitałowych. Natomiast polisa posagowa gwarantuje udzielenie zaoszczędzonych środków dziecku w określonym momencie jego życia lub w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Równie popularne jak polisy indywidualne są ubezpieczenia grupowe, oferujące niższe kwoty składek i przeznaczone dla firm, zakładów i większych grup osób. Wysokość składki każdej z polis na życie ustalana jest indywidualnie przez każdą firmę ubezpieczeniową. Poszczególne oferty możemy porównać przez internetowe kalkulatory cen, w których obliczymy kwotę za poszczególne usługi ubezpieczeniowe.


Post Author: Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>